OBWODY ŁOWIECKIE nr 60 i nr 62

 obw. 62

Całkowita powierzchnia obwodów:

17.567 ha

po wyłączeniach:

15.962 ha

zdjęcia

Dokarmiamy zwierzynę w ciągu całego roku wykładając na obu obwodach ok. 45 ton karmy oraz ok. 300kg soli.

obecnie w naszych obwodach łowieckich mamy:

62

60

Podjęcie tej decyzji w praktyce okazało się bardzo słuszne, gdyż dobre warunki bytowania ściągały do naszych obwodów również zwierzynę z sąsiedztwa. Szybko więc stan pogłowia zwierzyny grubej ulegał znacznej poprawie i już w latach 1958 -1959 na polowaniach zbiorowych padało 8-10 dzików w ciągu jednego dnia.

W 1961r. wprowadzony został pierwszy redukcyjny odstrzał jeleni, w którym przewidziano do odstrzału 32 jelenie byki.

Właściwie prowadzona gospodarka hodowlano-łowiecka stwarzała możliwość pozyskiwania zwierzyny o dużej wadze tuszy i wspaniałych trofeach. Dzik strzelony przez kol. Zbigniewa Kozieła ważył ponad 180ko i miał imponujący oręż. Najcięższy byk strzelony przez kol.Jana Skotarczaka ważył 183kg choć był tylko niekoronnym dziesiątakiem.

Znacznie gorzej przedstawiała się sprawa wagi i jakości trofeów bytującej w naszych obwodach sarny. Dłuższy okres czasu w którym nie polowaliśmy lub nie wykonywaliśmy planu odstrzału sarn spowodował szybki wzrost jej liczebności, jednak zarówno waga jej tuszy jak i jakość parostków pozostawiała wiele do życzenia.

Praktycznie prawie wszystkie spotykane w łowiskach kozły w początku lat 60-tych nadawały się do odstrzału selekcyjnego.

Wieloletnie, właściwe prowadzone zagospodarowanie łowisk jak i przestrzeganie określonych zasad selekcji, przyniosło istotną poprawę w tym względzie. wzrastające liczebnie zwierzostany jak i dbałość o trofealną ich jakość, powodowała konieczność systematycznego zwiększania nakładów finansowych i aktywnego angażowania się kolegów w prowadzoną w naszych łowiskach gospodarkę łowiecką. Efekty społecznej pracy kolegów zauważalne są dzisiaj a każdym kroku w naszych łowiskach.

Początki własnej gospodarki łowieckiej w dzierżawionych przez nasze Koło obwodach nie były łatwe. W obwodach większych obszarowo jak obecne, zastaliśmy mizerne zwierzostany i praktycznie brak jakiegokolwiek łowiecko-hodowlanego ich zagospodarowania. Powodem takiego stanu rzeczy było dążenie do maksymalnego wyeksploatowania łowisk leśnych ze zwierzyny grubej, przez uprzywilejowane do polowania na tych terenach grupy społeczne. w okresie poprzedzającym wejście w życie ustawy z 1952r., umożliwiającej kołom wydzierżawienie leśnych obwodów

W 1955r. strzelono: 15 dzików, 7 jeleni byków, 12 sarn rogacz. Łań i cieląt oraz kóz i koźląt ze względów zasadniczych nie strzelano. W tej sytuacji Zarząd Koła pojął bardzo istotną decyzję:kto pozyskał zwierzynę grubą płaci do koła 25% wartości strzelonej sztuki, a uzyskane w ten sposób środki, przeznaczone zostaną na zagospodarowanie łowisk i zimowe dokarmianie zwierzyny.
łowieckich, mający wówczas łatwiejszy dostęp do broni myśliwskiej leśnicy, funkcjonariusze MO i UB, lansowali pogląd "nie wiadomo kto po nas przejmie leśne łowiska, więc nie warto za dużo im zostawiać".

Członkowie kół łowieckich dzierżawiących obwody polne, mogli wówczas pozyskiwać dziki w odległości 200m od granicy lasu.

Tendencja ta znalazła swoje odzwierciedlenie w realizacji pierwszych planów pozyskania zwierzyny.

powierzchnia 7.580ha

po wyłączeniu 7.001ha

 

6 paśników

54 lizaweki

52 ambony

3,9 ha poletek żerowych

7 pasów zaporowych o dł. 1,8 km

kosimy ok 20 ha łąk jako pasy

pod ambonami

 obw. 60

"Kto chce polować ten musi mądrze gospodarować"

powierzchnia 9.987ha

po wyłączeniu 8.961ha

 

6 paśników

26 lizawek

91 ambon

7,11 ha poletek żerowych

3 pasy zaporowe o dł. 1,6 km

kosimy 30,1 ha łąk śródleśnych

i przyleśnych

Obwody i gospodarka łowiecka

łowisko

 kontakt